Αθλητική Ενημέρωση.
  • Κάρλος Κορμπεράν: Όλα για όλα στη ρεβάνς για την πρόκριση – Πάμε μόνο για τη νίκη
    on 18 Αυγούστου, 2022 at 8:18 μμ

Ο Ολυμπιακός αναδείχτηκε ισόπαλος με τον Απόλλωνα Λεμεσού στην Κύπρο (1-1) και η πρόκριση στους ομίλους του Europa League θα κριθεί σε μια εβδομάδα στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο τεχνικός των «ερυθρόλευκων», Κάρλος Κορμπεράν, μετά το τέλος της αναμέτρησης υποστήριξε με δηλώσεις του στην Cosmote TV πως η ομάδα του ήταν καλύτερη από το 25′ έως το 65′, άξιζε ένα ακόμη γκολ και έχει στο μυαλό της μόνο την πρόκριση την επόμενη εβδομάδα στον Πειραιά. Για το αν θεωρεί δίκαιο το αποτέλεσμα: «Δεν ξεκινήσαμε καλά μπήκαμε άσχημα, αργήσαμε να προσαρμοστούμε στην άμυνα και η αρχή ήταν κακή για εμάς. Όμως από το 25′ έως το 65′ η ομάδα βελτιώθηκε πολύ σε άμυνα και επίθεση, καταφέραμε να ισοφαρίσουμε και είχαμε και ευκαιρίες για να πετύχουμε και ένα δεύτερο γκολ». Για το ντεμπούτο του Χουάνγκ με τον Ολυμπιακό: «Ο Χουάνγκ έκανε ένα παιχνίδι ανάλογο των δυνατοτήτων που έχει και έδειξε πως θα είναι ένας σημαντικός παίκτης για εμάς στη διάρκεια της σεζόν». Για

• Ελλάδα – Γεωργία 80-67: Έγινε το 2×2 στο «Ακρόπολις» με κορυφαίο τον Σλούκα – Δείτε τα highlights
    on 18 Αυγούστου, 2022 at 8:11 μμ

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στο τουρνουά «Ακρόπολις» πέτυχε η Εθνική Ελλάδας, η οποία δεν είχε στη διάθεσή της τον Γιάννη Αντετοκούνμπο αλλά είχε σε καλή μέρα τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και οδήγησε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στην επικράτηση με 80-67. Περισσότερα σε λίγο… Τα δεκάλεπτα: 16-21, 34-37, 56-47, 80-67

• Λευτέρης Πετρούνιας: Πρώτος και καλύτερος πέρασε στον τελικό των κρίκων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ενόργανης γυμναστικής
    on 18 Αυγούστου, 2022 at 8:09 μμ

Ολοταχώς προς τον έκτο ευρωπαϊκό τίτλο του βαδίζει ο Λευτέρης Πετρούνιας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής του Μονάχου. Ο Ελληνας Ολυμπιονίκης προκρίθηκε στον τελικό των κρίκων με την υψηλότερη βαθμολογία του προκριματικού (15,100β.) και, από τη στιγμή που βρίσκεται σε καλή κατάσταση, είναι πολύ δύσκολο να ηττηθεί από οποιονδήποτε αντίπαλο. Τη δεύτερη καλύτερη εμφάνιση του προκριματικού έκανε ο Τούρκος Αντέμ Ασίλ, που πέρασε με 14,933β. Οι τελικοί των οργάνων είναι προγραμματισμένοι για την Κυριακή 21/8, με τους κρίκους να διεξάγονται στις 4 μ.μ. (ώρα Ελλάδας). Στην επάνοδό του στους αγώνες, έναν χρόνο μετά το χάλκινο Ολυμπιακό μετάλλιο στο Τόκιο και αφού μεσολάβησε μία αρθροσκοπική επέμβαση στον δεξιό ώμο, ο 31χρονος πρωταθλητής ήταν ο… γνωστός Πετρούνιας και κατέκτησε την 1η θέση στον προκριματικό των κρίκων με 15,100 βαθμούς, παρουσιάζοντας για πρώτη φορά το ολοκαίνουργιο πρόγραμμά του, που έχει συντελεστή δυσκολίας 6,200. Την οκτάδα του τελικού συμπλήρωσαν, κατά σειρά πρόκρισης, οι Αντέμ Ασίλ (Τουρκία, 14,933 β.), Βίντσεντς Χεκ (Αυστρία, 14,866 β.), Κόρτνεϊ

• Στέφανος Τσιτσιπάς: Άνετη πρόκριση στους «8» του Σινσινάτι Masters 1000 – Δείτε τα highlights
    on 18 Αυγούστου, 2022 at 7:40 μμ

Πιάνοντας καλή απόδοση και αποφεύγοντας τα λάθη, ο Στέφανος Τσιτσιπάς καθάρισε με 2-0 σετ τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν από την Αργεντινή και πήρε την πρόκριση για τους προημιτελικούς του τουρνουά στο Σινσινάτι, έχοντας ως στόχο να φτάσει ως το τέλος και να κατακτήσει το τρόπαιο. Η παράδοση έλεγε ότι οι νίκες ήταν μοιρασμένες (2-2) στις 4 προηγούμενες αναμετρήσεις των δύο, αλλά ο Έλληνας τενίστας ήταν αποφασισμένος να πάρει προβάδισμα και το έκανε, συνεχίζοντας την πορεία του προς τον τελικό στο Σινσινάτι. Αυτό, άλλωστε, έγινε σαφές από το ξεκίνημα, αφού ο Τσιτσιπάς μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα και προηγήθηκε με 4-0, παίρνοντας το πρώτο σετ με 6-3. Το μόνο που είχε να κάνει ο Στέφανος, επομένως, ήταν να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο σετ και το έκανε, παρά το γεγονός ότι προς το τέλος πήγε να κάνει τα εύκολα δύσκολα. Η ανωτερότητά του, όμως, ήταν τέτοια που δεν γινόταν να στραβώσει κάτι στο παιχνίδι και η επιβεβαίωση ήρθε με το 6-3

• Απόλλων Λεμεσού – Ολυμπιακός: «Σισέ και Εμβιλά κοιτούσαν τον ουρανό με τ’ άστρα στο γκολ – Θα έχουμε θρίλερ στο Καραϊσκάκη»
    on 18 Αυγούστου, 2022 at 7:31 μμ

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 1-1 με τον Απόλλωνα Λεμεσού στην Κύπρο στον πρώτο αγώνα για τα πλέι οφ του Europa League, αν και είχε τις ευκαιρίες για να νικήσει, με αποτέλεσμα να μην πάρει κάποιο προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο Καραϊσκάκη, όπου οι Κώστας Νικολακόπουλος και Μπάμπης Χριστόγλου βλέπουν… μάχη, όπως τόνισαν στον ΣΠΟΡ FM. Οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ στην Κύπρο αλλά ισοφάρισαν με γκολ του Χουάνγκ, για να χάσουν στη συνέχεια ευκαιρίες με τον Ελ Αραμπί για τη νίκη. Γεγονός στο οποίο στάθηκε ο Νικολακόπουλος, ο οποίος έκανε το ακόλουθο σχόλιο για την αναμέτρηση στο «ΓΣΠ». «Επρεπε να νικήσει ο Ολυμπιακός και τελικά για λίγο δεν το έχασε στο τέλος. Ειχε 2-3 τετ α τετ και ένα δοκάρι, ενώ απειλήθηκε ουσιαστικά μόνο στη φάση του γκολ του Απόλλωνα. Μια φάση στην οποία πρώτα ο Σισέ και μετά ο Εμβιλά κοιτούσαν τον ουρανό με τ’ άστρα. Ηρθε μια ισοπαλία που δεν εξασφαλίζει τίποτα για τον Ολυμπιακό, η πρόκριση

• Απόλλων Λεμεσού – Ολυμπιακός 1-1: Στον Πειραιά θα κριθεί η πρόκριση στους ομίλους του Europa League – Δείτε τα highlights
    on 18 Αυγούστου, 2022 at 6:59 μμ

Όλα ανοιχτά παραμένουν σε ό,τι αφορά την πρόκριση στους ομίλους του Europa League για τον Ολυμπιακό, ο οποίος στον πρώτο αγώνα με τον Απόλλωνα Λεμεσού, στην Κύπρο, βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Τζάνγκα αλλά ισοφάρισε με τον Χουάνγκ και στη συνέχεια είχε ευκαιρίες με τον Ελ Αραμπί για τη νίκη που δεν ήρθε, με αποτέλεσμα η ρεβάνς στο Καραϊσκάκη να παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον. Αναγνωριστικό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους και τους Κύπριους να στέλνουν τη μπάλα στα δίχτυα στο 10′ με τον Πίττα, αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε για οφσάιντ. Δεν έγινε, επομένως, το 1-0 και λίγα λεπτά μετά, στο 17′, λίγο έλειψε να γίνει το 0-1 από το ωραίο σουτ του Κούντε που κατέληξε στο δοκάρι. Ήταν μια φάση στην οποία οι Πειραιώτες άγγιξαν το γκολ αλλά δεν το έβαλαν και στην αμέσως επόμενη φάση, στο 18′, βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Τζάνγκα

• Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ο πλουσιότερος Βρετανός θέλει να αγοράσει το κλαμπ
    on 18 Αυγούστου, 2022 at 6:03 μμ

Το ξεκίνημα στη φετινή σεζόν είναι τραγικό για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και οι οπαδοί της έχουν ξεσηκωθεί για ακόμη μία φορά κατά της οικογένειας Γκλέιζερ που έχει την πλειοψηφία των μετοχών, με αποτέλεσμα να υπάρχουν σενάρια περί ενδιαφέροντος από τον Σερ Τζιμ Ράτκλιφ, ο οποίος είναι ο πλουσιότερος Βρετανός. Οι κόκκινοι διάβολοι ψάχνουν να βρουν τον τρόπο για να επιστρέψουν στην κορυφή της Αγγλίας για πρώτη φορά μετά την αποχώρηση του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον και δεν τον βρίσκουν, παρά τα λεφτά που δίνουν κάθε χρόνο στις μεταγραφές. Έτσι, οι οπαδοί έχουν κουραστεί από αυτή την κατάσταση και απαιτούν από τους Γκλέιζερ να πουλήσουν τις μετοχές τους. Οι ιδιοκτήτες της Γιουνάιτεντ, βέβαια, δεν έχουν δείξει προς το παρόν ότι σκοπεύουν να κάνουν κάτι τέτοιο, αλλά είναι πιθανό η πίεση από την πλευρά του κόσμου να αυξηθεί έπειτα από τη δήλωση εκπροσώπου του Ράτκλιφ στους Times. «Αν ο σύλλογος είναι προς πώληση, τότε ο Τζιμ είναι πιθανός αγοραστής», ήταν τα λόγια του

• Απόλλων Λεμεσού – Ολυμπιακό: Δείτε τα γκολ των Τζάνγκα και Χουάνγκ
    on 18 Αυγούστου, 2022 at 5:39 μμ

Ο πρώτος αγώνας του Ολυμπιακού με τον Απόλλωνα Λεμεσού για τα πλέι οφ του Europa League παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον, αφού οι Κύπριοι άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό με γκολ του Τζάνγκα, ένα λεπτό μετά το δοκάρι που είχαν με τον Κούντε οι Πειραιώτες, οι οποίοι τελικά απάντησαν στο 29′ με τον Χουάνγκ, κάνοντας το 1-1. Δείτε το 1-0 του Απόλλωνα Λεμεσού… Δείτε το 1-1 του Ολυμπιακού…

• Απόλλων Λεμεσού – Ολυμπιακός: 1-1 στο 29′ ο Χουάνγκ
    on 18 Αυγούστου, 2022 at 5:31 μμ

Το γκολ του Τζάνγκα στο 18ο λεπτό είχε ως συνέπεια ο Ολυμπιακός να βρεθεί πίσω στο σκορ κόντρα στον Απόλλωνα Λεμεσού στον πρώτο αγώνα για τα πλέι οφ του Europa League, αλλά η ομάδα του Κάρλος Κορμπεράν δεν άργησε να αντιδράσει, αφού στο 29′ ο Ρέαμπτσιουκ έδωσε στον Χουάνγκ και αυτός απέφυγε τον αντίπαλό του και με πλασέ έγραψε το 1-1.

• Απόλλων Λεμεσού – Ολυμπιακός: 1-0 στο 18′ ο Τζάνγκα
    on 18 Αυγούστου, 2022 at 5:20 μμ

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Απόλλωνα Λεμεσού στον πρώτο αγώνα για τα πλέι οφ του Europa League και είναι πίσω στο σκορ με 1-0 από το 18ο λεπτό λόγω του γκολ του Τζάνγκα από κοντά, μετά τις κόντρες που έγιναν στην άμυνα, και ενώ ένα λεπτό νωρίτερα οι Πειραιώτες είχαν δοκάρι σε δυνατό σουτ του Κούντε.